Prevenciou postihnutia sú vitamíny, nie potrat!

transparentpixel

Venujte CBR 2% Vašich daní

transparentpixel

Za slobodu voľby v očkovaní

transparentpixel

Čakáš nečakane dieťa?

 

transparentpixel

Výstavy STOP GENOCÍDE 2017

Námestie osloboditeľov, Michalovce

Posledné dva dni výstavy Stop genocíde sme strávili v Michalovciach na Námestí osloboditeľov na frekventovanej križovatke v pešej zóne. Takže len bolo namáhavejšie rozdávať letáky ľuďom z každej strany, ako prichádzali, a nasmerovať ich na panely, hoci tie boli neprehliadnuteľné, postavené na dvoch poschodiach, tak aby udreli do očí.

Image
Image
Image

 

Námestie sv. Egídia, Poprad

Najvhodnejšie miesto pre výstavu Stop genocíde sme našli na jednom konci Námestia sv. Egídia, v blízkosti biznis centra a neďalekého Tesca, kde našu výstavu videlo mnoho okoloidúcich ľudí každého veku. Panely im pripomínali diskrimináciu na základe veku, ktorou sa zbavujeme nechcených najmenších ľudí legálnym spôsobom v štátom licencovaných nemocniciach po celom Slovensku.

Image
Image
Image

 

Námestie osloboditeľov, Liptovský Mikuláš

V blízkosti fontán Metamerfózy na Námestí osloboditeľov v Liptovskom Mikuláši, kam slnko babieho leta vytiahlo mnoho ľudí, stáli aj osvetové panely Stop genocíde v jeden septembrový deň. Mnoho študentov sa popoludňajších hodinách pristavilo, aby si spravilo názor o umelých potratoch. Tí, ktorí ho už mali jasne za potraty, sa však rozhodli naše zákonne zvolané verejné zhromaždenie prekaziť. Okolo 15 hod nám zavolal úradník, s ktorým sme predtým komunikovali o tom, že všetko je v poriadku, že posiela mestských policajtov, aby nám panely zbalili, alebo tie najnevhodnejšie prekryli, lebo on nám ruší povolenie. Verejné zhromaždenie sa len oznamuje, nepodlieha povoleniam, čo sme náležite vysvetlili mestským policajtom,  aby im bolo jasné, že sme plne v práve. Ak by nám úradníci zákazali verejné zhromaždenie pre názor, ktorý mal dotyčný úradník, že nie je vhodné pre námestie, ale ho treba dať do uzavretého priestoru, tak by sme sa súdili s mestským úradom. Ak nám však zhromaždenie zrušia policajti budeme súdiť s nimi, ako sme to už raz urobili s košickou políciou a vyhrali na ÚS SR. Policajti to pochopili, dokonca úradníkovi, ktorý bol rozrušený 3 telefonickými sťažnosťami, to lepšie vysvetlili a nechali našu výstavu našťastie - pre nich - na pokoji.

Image
Image
Image

 

Obchodná, Topoľčany

Za miesto pre verejné zhromaždenie Stop genocíde v Topoľčanoch sme si vybrali už v minulosti osvedčené miesto na frekventovanej Obchodnej ulici v blízkosti pošty, kde sa naše panely nedalo prehliadnuť. Veľa ľudí si v rýchlosti našlo aj chvíľu pristaviť sa, podiskutovať, či počudovať sa.

Image
Image
Image

 

Palatínova, Komárno

Do samotného centra Komárna, blízko od presláveného Dôstojníckeho pavilónu, zavítali panely Stop genocíde. Za posledných 10 rokov žiadne mesto, hoci sme v už v Komárne predtým boli, nevyžadovalo toľkú byrokraciu pri organizovaní verejného zhromaždenia. Prvýkrát v histórii sme posielali oskenované stanovy a potvrdenie o štatutárovi mestskému úradu, kde sa panie úradníčky naozaj veľmi snažili urobiť všetko poporiadku. Napokon sme v plánovaný deň ani zhromaždenie nemohli uskutočniť, no dovolili nám ho presunúť o 2 dni, nečudo, veď sa pri tom toľko namakali, že každému bolo ľúto, žeby sa plánovaná akcia neuskutočnila. No a z reakcii primátora a prednostu, ktorí si výstavu prišli osobne pozrieť, zdá sa, že vedenie neľutovalo, že sa táto osveta proti extrémizmu uskutočnila aj v ich meste. Takže všetkým úradníkom, vrátane primátora za povolenie na vstup do pešej zóny, naozaj vďaka.

Image
Image
Image

 

Trojičné námestie, Trnava

Verejné zhromaždenie Stop genocíde, ktorého neodlúčiteľnou súčasťou sú osvetové panely porovnávajúce realitu potratu s historicky uznanými genocídami, sa konalo tretí septembrový týždeň v centre Trnavy.

Image
Image
Image

 

Šaštín na sviatok Sedembolestnej, Patrónky Slovenska

Už tradične, pokiaľ možno každý rok vystavujeme panely Stop genocíde aj pri Bazilike Sedembolestnej v Šaštíne počas hlavnej púte 15. septembra. Bolo tomu tak aj tento rok.

Image
Image
Image

 

Prešov, Hlavná

Počas dvoch septembrových dní sme realizovali verejné zhromaždenie Stop genocíde v samom centre Prešova. Napriek predpovedi dažďa výstave bolo dopriate príjemné počasie a tak sa mnoho okoloidúcich pri paneloch porovnávajúcich potratovú genocídu s uznanými historickými genocídami aj pristavilo, zamyslelo i podiskutovalo.

Image
Image
Image

 

Štefánikova trieda, Nitra

Na okraji Svätoplukovho námestia pozdĺž Štefánikovej triedy videli panely výstavy Stop genocíde obyvatelia Nitry, ktorí tento týždeň prechádzali okolo. Veľmi slnečná, pokojná a priateľská atmosféra charakterizovala naše verejné zhromaždenie proti extrémizmu umelého potratu v Nitre.

Image
Image
Image

 

Hviezdoslavovo námestie, Bratislava

Kým v roku 2010 sa nám podarilo realizovať naše verejné zhromaždenie Stop genocíde s panelmi porovnávajúcimi umelé potraty a historické genocídy rovno pred Slovenským národným divadlom na Hviezdoslavovom námestí, tentokrát sme boli Miestnym úradom Staré mesto vytlačení do parkovej časti vedľa altánka. V augustovú nedeľu a pondelok tam však bolo plno ľudí, takže sme mali čo robiť rozdávať letáky, diskutovať a ešte si aj precvičiť angličtinu s viacerými turistami. Bratislavčania, zastavte genocídu!

Image
Image
Image

 

Uprising Reggae Festival, Zlaté piesky, Bratislava

Už pravidelne chodí výstava Stop genocíde na Zlaté piesky v čase festivalu Uprising Reagge. Očakávaná účasť tento rok je cca 20 tisíc. Všetci účastníci festivalu prechádzajú okolo panelov porovnávajúcich uznané genocídy s potratovou genocídou. Panely sú umiestnené presne oproti vchodu do areálu festivalu. Tu im je ponúknutý leták, kým čakajú na vstup.

Image
Image
Image
 

Hip Hop žije, Domaša

V piatok večer, v najväčších horúčavách, začínal v rekreačnej oblasti Dobrá na Domaši festival Hip Hop žije. Panely sme rozbalili popri pláži, ktorá hraničila aj so stanovým táborom účastníkov festivalu. Vchod na festival viedol popri paneloch Stop genocíde, ktoré tak mali účastníci festivalu možnosť zhliadnuť, poštudovať i premeditovať. Už druhý rok tak naša výstava dopĺňala kolorit Domaši či tohto festivalu.

Image
Image
Image

Námestie slobody, Humenné

Štvordňovú augustovú šnúru sme si naplánovali so začiatkom v Humennom. Na námestí sme boli asi pred siedmymi rokmi a tak sme to rozbalili znova. Našťastie bolo v tejto pešej zóne veľa stromov, kde sa dalo skryť pred silným poludňajším slnkom a predsa odchytiť okoloidúcich s ponukou letáku Argumenty proti potratovej genocíde. Výstava tam pobudla od ránaaž do neskorého večera, keď sa začalo stmievať.

Image
Image
Image

Námestie baníkov, Rožňava

Centrum Rožňavy zažilo výstavu Stop genocíde na začiatku najväčších horúčav tohto leta.  No keďže poblízku bola zmrzlináreň, mnoho ľudí sa išlo osviežiť počas horúceho dňa popri paneloch porovnávajúcich súčasnú potratovú genocídu s historickými genocídami, ktoré sú už uznané. No a okrem peších v pešej časti námestia, videli obrázky aj okoloidúce vozidlá, keďže panely boli šikovne otočené aj smerom na rušnú komunikáciu v centre mesta.

Image
Image
Image

Kobuľa Fest, Jamník

Keďže nám pre črevné ochorenie koordinátora výstavy nevyšlo zúčastniť sa Spišských trhov, rozhodli sme sa zobrať výstavu na najväčší hudobný festival na Spiši Kobuľa Fest v obci Jamník. Priamo oproti vstupu do areálu festivalu sme postavili naše panely, aby ich nemohli prehliadnuť účastníci festivalu. Ich počet odhadol starosta na takmer 5 tisíc. 

 

Radničné námestie, Bardejov

Z Domaši sa výstava v sobotu presunula do historického centra Bardejova, kde na tom istom námestí bežali paralelne aj remeselné trhy aj festival pivovaru Šariš Sme východ. Ľuďmi sa teda len hemžilo, navyše skoro všetci prichádzali na námestie okolo panelov Stop genocíde. K večeru výstavu ukončil silný vietor, pre ktorý sme na druhý deň zrušili výstavu v centre Spišskej Novej Vsi, kde v nedeľu pokračoval aj Sme východ festival.

Image
Image
Image
Image

 

Zemplínska Šírava

Výstava Stop genocíde 22. a 23. júla už tradične obsadila svoje miesto v rekreačnej oblasti Kamenec na Zemplínskej Šírave, kde sa to ľuďmi hemží v jedno kuse. A na Šírave sa naozaj tento víkend hýrilo - Oldies Party či SunDance Open Air festival pritiahli množstvo mladých ľudí a konečne silné slnko zas pritiahlo k vode rodiny, čo však ukončila v nedeľu večer silná búrka. Poumývané panely sme zbalili po víkende plnom rozhovorov.

Image
Image
Image

 

Pešia zóna Ružomberok

V utorok 11.7. bola celý deň výstava rozložená v pešej zóne mesta Ružomberok, kde prebehli aj zaujímavé rozhovory s okoloidúcimi a zvedavcami o potrate, extrémizme a genocíde.

Image
Image
Image

 

Námestie SNP Banská Bystrica

V pondelok 10.7. si pozreli, čo je najväčšia historická genocída, obyvatelia a návštevníci Banskej Bystrice hneď vedľa Pamätníka padlým sovietskej armády na Námestí SNP.

Image
Image
Image

 

Festival Pohoda Trenčín

V nedeľu 9.7. od 6h rána čakala výstava na peších účastníkov festivalu Pohoda pri trenčianskom letisku na zastávke kyvadlovej dopravy, odkiaľ boli všetci odvážaní na vlakovú stanicu. Na cestu domov dostali ešte leták a obrázky genocídy na uloženie do svojej pamäte.

Image
Image
Image

 

Námestie SNP Zvolen

Od soboty rána do večera 8.7.bola výstava Stop genocíde rozložená v centre pešej zóny vo Zvolene, kde bol neustály pohyb ľudí. S výstavou pomáhala dobrovoľníčka Magdaléna z Košíc a za jej nasadenie počas celých štyroch dní šnúry putovnej výstavy jej veľmi pekne ďakujeme.

Image
Image
Image

 

Levočská púť

Už tradične výstava CBR robila osvetu na mariánskej púti v Levoči. Na mieste, kde prechádzajú takmer všetci peší pútnici a kde prechádzajú všetky vozidlá smerujúce do baziliky na hore, boli vystavené osvetové panely Stop genocíde. Desiatky tisícov okoloidúcich prúdili hore a dole, niektorí mali naše letáky už z minulého roka, iní ich videli prvýkrát. Prvýkrát zavítal na púť aj prezident Andrej Kiska, ktorý v nedeľu pred deviatou hodinou v aute prechádzal okolo panelov CBR. Tento rok sme mali len pomenej dobrovoľníkov v nedeľu a tak priskočili aj dvaja predškoláci, ktorí s radosťou pomáhali.

Image
Image
Image

 

V Košiciach na Hlavnej

Panely Stop genocíde robili osvetu proti potratom, genocídam a extrémizmu posledné tri júnové dni na pešej zóne v Košiciach, na Hlavnej ulici pri Mórovom stĺpe - od rána do večera, niekoľko metrov od budovy Ústavného súdu SR, ktorý v roku 2007 použil extrémistický, genocidálny jazyk vo svojom rozsudku, týkajúcom sa komunistického zákona o umelom prerušení tehotenstva. Človek vo veku do 10. týždňov po počatí (t.j. v prvom trimestri| má podľa ÚS SR menšie práva ako človek starší, či už narodený alebo nenarodený a preto nemusí mať právnu ochranu života, t.z. môže byť legálne zabitý.

Celé tri dni prebiehalo naše verejné zhromaždenie pokojne a dôstojne, rozdali sa stovky letákov, mnoho ľudí sa pristavilo pri paneloch, niektorí aj na rozhovor. V piatok večer - posledný deň - sa začala okolo panelov motať polícia. Najprv prišli mestskí, neskôr štátni policajti, potom tam už stáli tri policajné auta, kopec policajtov, ktorí sa dohadovali s organizátormi a svojimi nadriadenými o tom, čo je extrémizmus. Držali v rukách papieriky so symbolmi extrémizmu a fotili si swastiku na jednom z osvetových panelov CBR, ktorý porovnáva genocídy národného socializmu s medzinárodným a liberálnym socializmom. Sovietska vlajka, symbol komunizmu, ktorý ma na svedomí 100 miliónov obetí, im neprekážala. Symboly komunistickej ideológie sú predsa po všetkých slovenských mestách na verejných miestach - na pomníkoch, tabuliach a pod.

Image
Image
Image

 

Napokon celú situáciu veľmi rýchlo vysvetlili a objasnili pre organizátorov i štátnych policajtov policajti kriminálnej polície, ktorí nás informovali o tom, že dostali podnet na swastiku a teda zisťujú, či sa tu nepropaguje extrémizmus. Podľa vyjadrenia policajta, dotyčný nahlasovateľ zjavne nečítal a už vôbec z panelu nevydedukoval kontext a teda netreba predpokladať, že všetci okoloidúci majú dostatočnú inteligenciu pochopiť, že naše panely sú proti všetkým genocídam, ktoré zobrazujú. Samozrejme, uznali, že nacistická vlajka je len opisná, deskriptívna. Aby však nemuseli riešiť podnety, požiadali nás o prečiarknutie nacistickej vlaky.

Pre niekoľkohodinovú neistotu policajtov v interpretácii litery zákona a zmyslu obrázkov na paneloch sa naše verejné zhromaždenie predĺžilo až po ohlásenom čase, preto sme panely už len zbalili a rozlúčili sa s tým, že sa poradíme s právnikmi ohľadom ich návrhu. Po zanalyzovaní myslíme, že návrh je rozumný, lebo by znížil mieru zásahov polície do verejného zhromaždenia pre možné nahlásanie občanmi, či už zámerné ako zámienka proti výstave alebo z dôvodu nepochopenia. Na druhej strane máme však obavu, že preškrtnutie swastiky môže byť interpretované ako popieranie holokaustu, lebo by znamenalo, že nacistická ideológia nie je zodpovedná za zabitie ľudí na svetoznámom obrázku z Osvienčimu, ktorý je na paneli.

Prešov, Dobrý festival

Tento rok realizuje CBR 10. ročník putovných výstav Stop genocíde. Už tradične leto začíname v Prešove na Dobrom festivale. Tak tomu bolo aj tento rok. Napriek daždivému a veternému počasiu pred vstupom na kúpalisko Delňa, kde sa festival konal, bolo rušno ako na korze počas víkendu 16.-18.6. Niekoľko záberov z výstavy, rozdávania letákov a diskusie s okoloidúcimi zachytáva atmosféru verejného zhromaždenia CBR.

Image
Image